Home
mc-dev
mc-dev@conference.jabber.org
08.09.2010< ^ >

Тема: http://www.midnight-commander.org | 4.7.4 released!
[05:25:19] nekrad вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[05:25:19] mc-bot вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[05:54:25] slyfox^h зашёл в конференцию
[06:00:14] andrew_b зашёл в конференцию
[06:42:08] slyfox^h вышел из конференции: [home] yeah?
[08:59:14] slavazanko/w вышел из конференции: Прямо сейчас меня здесь нет
[10:55:53] andre зашёл в конференцию
[10:57:11] <andre> hi - is there a way to disable the replication of all uploads to /tmp before uploading to ssh?
[10:58:04] <andrew_b> Unforunately, no.
[10:58:14] <andre> :/
[10:58:46] <andre> is there a reason to copy the ile first?
[10:58:51] <andre> +f
[10:59:40] <andrew_b> Copy from/to?
[11:02:34] <andre> i'd like to copy a file (which is bigger then my /tmp) to a remote-machine, but i ddin't work, because mc tries to copy the file to /tmp first
[11:03:21] <andre> s/i ddin't/it doesn't
[11:05:40] <andre> that's why i wonder if there is a reason to do this
[11:06:04] <andrew_b> vfs was designed so many time ago.
[11:07:26] <andre> are there any plans to change this?
[11:09:53] <andrew_b> Yes. We have a ticket in Trac system but I can't find it right now.
[11:11:54] <andre> that's tight - many thanks :)
[11:15:55] <andre> (btw - there is no irc-channel?)
[11:17:09] <andrew_b> No. Jabber or e-mail only.
[11:19:33] <andre> :/
[11:49:24] andre вышел из конференции
[14:06:44] mc-bot зашёл в конференцию
[14:07:42] nekrad зашёл в конференцию
[15:17:38] andrew_b вышел из конференции: Отошёл
[17:33:30] andrew_b зашёл в конференцию
[17:34:28] andrew_b вышел из конференции: Отошёл
[17:34:55] andrew_b зашёл в конференцию
[17:56:49] slyfox^h зашёл в конференцию
[18:27:13] mc-bot вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[18:28:22] mc-bot зашёл в конференцию
[19:08:12] andrew_b вышел из конференции: Отошёл
[19:08:16] andrew_b зашёл в конференцию
[19:34:30] andrew_b вышел из конференции: Отошёл
[20:00:05] nekrad вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[20:00:05] mc-bot вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[20:00:31] mc-bot зашёл в конференцию
[20:00:52] nekrad зашёл в конференцию
[20:33:20] <nekrad> http://www.metux.de/download/oss-qm/normalized_repository.pdf
[20:57:47] nekrad вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[20:57:48] mc-bot вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[20:58:23] nekrad зашёл в конференцию
[20:59:15] mc-bot зашёл в конференцию
[21:40:36] nekrad вышел из конференции: darmstadt ... eine stadt wie ein mastbetrieb ;-o
[21:41:45] nekrad зашёл в конференцию
[22:01:33] slyfox^h вышел из конференции: [home] yeah?
Powered by freQ Powered by Python Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!